01. Różnice między Japandi i Wabi-Sabi
Azjatycka estetyka na dobre zadomowiła się w polskich wnętrzach na dobre! Inwestorzy coraz częściej pytają o projekty w stylu Japandi lub Wabi-Sabi. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś, czym one ( i czy w ogóle) się różnią? Jeśli tak, to zapraszam do lektury.
Choć obydwie nazwy bywają używane zamiennie, w rzeczywistości opisują nieco podobne, jednak różne style. Skąd więc ta powszechna pomyłka? Myślę, że może ona wynikać z tego, że design z krajów dalekiego wschodu wciąż jest jeszcze stosunkowo nowym zjawiskiem na polskim rynku wnętrzarskim. Dodatkowo, choć estetyka Wabi-Sabi i Japandi nie jest taka sama, to posiada liczne elementy wspólne.

02. Filozofia
Skąd więc ta powszechna pomyłka? Myślę, że może ona wynikać z tego, że design z krajów dalekiego wschodu wciąż jest jeszcze stosunkowo nowym zjawiskiem na polskim rynku wnętrzarskim.
Wabi-Sabi, to japońska filozofia odnajdywania piękna w niedoskonałości i celebracji zmian wynikających z upływu czasu. Podobnie jak w Japandi, w stylu tym dominują minimalizm, stonowane (choć niekoniecznie jasne!), ziemiste kolory i naturalne materiały. Diabeł jednak jak zawsze tkwi w szczegółach. Dlatego tworząc wnętrza w estetyce Wabi-Sabi, trzeba pamiętać o tym, że nie lubi ona perfekcji, a jej istotą jest zaakceptowanie przemian, którym podlegają elementy wnętrz! Rustykalne meble, patyna, nieregularność i naturalne procesy starzenia drewna, czy metalu, są tym, co nada pomieszczeniom pożądany klimatu!

Wabi-Sabi, to japońska filozofia odnajdywania piękna w niedoskonałości i celebracji zmian wynikających z upływu czasu.
Co nowego na blogu?
Potrzebujesz odświeżyć swoje wnętrze? Skontaktuj się ze mną
Porozmawiajmy
o nowym projekcie
mgr Aneta Subda, architekt wnętrz